bootstrap templates

TOPCAL 

 Kalsiyum Klorür Çözeltisi

Yapraktan Uygulanabilen, Yüksek Safiyetli Kalsiyum Klorür

TOPCAL optimum oranlarda kalsiyum ve bor içeren, yapraktan uygulamalar için ideal, sıvı bir gübredir. Kalsiyum, doku cidarı için gerekli olup diğer elementlerin iletimi ve tutunmasını sağlar. Bor, kalsiyum alımını artırmak ve bitki büyüme noktalarını canlandırmak için çok önemlidir.

Ambalaj: 1 lt'lik plastik şişe

Biçimi: Sıvı

Uygulama:
Yapraktan

Etkinliği:
TOPCAL yüksek kalsiyum içeriği bor ile desteklenmiş, azot içermeyen sıvı bir gübredir. Hidroponik kültür bitkileri için uygundur. TOPCAL kalsiyuma bağlı noksanlıkları gidermenin ötesinde, yüksek meyve kalitesini garanti eder. Kalsiyum, bitkilerin gelişimi için mutlak gerekli bir element olup yaşamsal hücrelerin yapısında bulunmakla birlikte, organik asitlerin düzenlenmesi fonksiyonlarını işleten elementtir. Ayrıca bitki dokularının dayanıklılığından ve içeriğinden sorumludur. Doku geçirgenliğini iyileştirip doku bölünmesi ve uzama için gereklidir. Normal iletimi, diğer elementlerin tutunmasını ve bitki içerisindeki gücü sağlayarak, bitkinin hastalıklara karşı direncini artırır. Kıraç, tuzlu, düşük sıcaklığa sahip kompakte topraklarda potasyumun yüksek düzeyleri, kalsiyumun bitkilerce düşük düzeylerde alınmasına neden olarak kalsiyum noksanlıklarına sebep olur.
Bor, bitkilerin büyüme noktaları üzerinde oluşturduğu olumlu etkiden dolayı bitkilerde büyümeyi hızlandırır. Yaprak ve dalların kırılmasını ve gevrek bir yapı almasını önler. Bor uygulaması, bitkilerin büyüme noktalarının canlanmasını ve gelişmesini sağlayarak, çiçek ve meyve oluşumunu artırır. Bor karbonhidrat metabolizmasında ve taşınmasında, proteinlerin, pektinlerin (hücre duvarı) ve lipitlerin sentezinde görev alan bir elementtir.

TOPCAL, bitkide vejetatif gelişimle üretkenlik arasında denge bütünlüğü sağlamak için özel olarak tasarlanarak formüle edilmiştir.

• TOPCAL, kalsiyum noksanlığının bir sonucu olarak görülen, biber ve domateste çiçek burnu çürüklüğü, lahana ve marulda yaprak ucu yanıklığı, elmada acı çekirdek (çürüklük), havuçta çukur leke, kerevizde siyah çürüklük, üzümde rachis ve kirazda çatlama sorunlarını çözer.
• Bitki yapraklarının harmonik ve yeknesak gelişmesini sağlar. Çiçek oluşumunu ve meyve tutumunu artırırken vejetatif büyümeyi hızlandırır. Bitki yapısını kuvvetlendirir ve meyve kalitesini artırır. Hastalık streslerine karşı direnç oluşturur.
• TOPCAL uygun ilaç ile birlikte karıştırılarak kullanıldığında, sebzelerde fungal kaynaklı yaprak lekelerinin kontrolünde avantaj sağlar. TOPCAL uygulaması sonucu hücresel bazda klor ile düzenlenen ozmosis ve bitki bünyesinde artan kalsiyum miktarı ile patojenlerin neden olduğu hastalıkların şiddeti ters orantılıdır. Kısaca bitkide kalsiyum arttıkça hastalık şiddeti azalır. TOPCAL biber ve domatesin kızarmasında ve çilekte kalitenin artırılmasında çok iyi sonuç verir.  

% w/w
% w/v
Yoğunluk g/l
pH
Suda Çözünür Kalsiyum oksit (CaO)
17.4
22.6
1350÷1370 g/L 20 °C
3.0 ± 0.1
Suda Çözünür Bor (B)
0.1
0.13

TeGüçlü alkali veya güçlü asidik kimyasallar hariç, pestisitlerle karıştırılarak kullanılabilir. PROMET Cu ve polisülfür içeren MILAGRO ürünleri (AGROFOL 650 ve AGROFOL 420s) ile karıştırılabilir. İlaç karışımlarında tanka önce TOPCAL konması tavsiye edilir. İçeriğinden emin olmadığınız pestisitlerle, mineral yağlarla ve bakır içeren ürünlerle ve karıştırmadan önce, ön karışım (kavanoz) testi yapınız. Karışımın fiziki görünümünde bozulma oluyorsa bu karışımı kullanmayınız. MILAGRO ürünlerinden DIAFILLON, POLYPHOS, ALBAMIN ve ACTIVA-ROOT ile karıştırmayınız. knik

Bitki Çeşidi
Doz
Uygulama
Sera ve Açık Tarla Sebzeleri (Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kavun, Karpuz, Çilek, Fasulye, Bamya, Bezelye, Havuç, vd.), Soğan, Sarımsak, Lahanagiller, Kereviz, Turp, Brokoli, Karnabahar, Bağ, Fındık, Tütün, Kesme Çiçekler
Topraktan uygulama (damlama/yağmurlama): 1 – 2 lt/da

Yapraktan uygulama genel doz: 200 – 300 ml/100 lt suya
Köklenmeden ve/veya vejetatif gelişimin başlangıcından itibaren başlar ve meyve olgunlaşana kadar 15 - 20 gün aralarla
3 - 6 defa tekrarlanır
Narenciye, Elma, Kiraz, Şeftali, Muz, Erik, Ceviz, Kayısı, Fıstık, Vişne, Armut, Ayva, Badem, Nektarin, Zeytin, vd.

Üretim sezonu boyunca 15 - 20 gün ara ile 2 - 4 uygulama.

Yeşil Sebzeler, Ispanak, Marul, Maydanoz vd.
Bitki 4 - 5 yaprak iken başlanır. Yapraktan 10 - 15 günde bir tekrarla uygulanır.
Açık Tarla Bitkileri, Yem Bitkileri, Endüstri Bitkileri, Baklagiller, Çayır-Mera Bitkileri Ayçiçeği, Mısır, Patates, Çeltik, Soya, Yer Fıstığı, Pamuk, Pancar, Nohut, Anason, Haşhaş, vd.
Topraktan uygulama: 1 – 2 lt/da
Yapraktan: 100 – 200 ml/100 lt suya veya 100 – 200 ml/da

Pestisitlerle birlikte ve/veya ilaç ve gübre karışımları ile birlikte yetiştirme sezonu içerisinde 2 - 4 tekrarla uygulanır.

Tahıllar (Buğday, Arpa, Yulaf vd.), Yeşil Alanlar

Yapraktan: 150 - 200 ml/da

Pestisitlerle birlikte ve/veya ilaç ve gübre karışımları ile birlikte yetiştirme sezonu içerisinde 1 - 2 tekrarla uygulanır.
TOPCAL L1

Notlar
TOPCAL’ın MIXAMIN, AMINOTON, METONIC veya AMINOFERT ile karıştırılması ürün etkinliğini maksimum düzeye ulaştırır. Bununla birlikte KODEFOL, NUTRIGOLD yahut MULTIPLANT Serilerinden herhangi biri ile yapılacak karışıma düşük oranda azot ilave edilmesi önemle tavsiye edilir.

Dikkat!  Bu ürün normal depolama koşullarında ve orijinal ambalajlarında +5˚C ile +35˚C arası ısılarda depolanmalıdır. Havalanma koşulları iyi, serin ve kuru yerde saklayınız. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız.

Adres

Etiler Mahallesi
Evliya Çelebi Caddesi
Mirador İş Merkezi Sit. No:7/401
Muratpaşa/Antalya/TÜRKİYE