free amp template

PRO Zn25 

Çinko Tuzu - Çinko Sülfat İçerikli

Katkılı İçeriği ile Alınabilirliği ve Çözünürlüğü Yüksek Çinko Gübresi

PRO Zn25 karışabilirliği ve çözünürlüğü yüksek, fitotoksik olmayan bir çinko gübresidir. Çinkoya bağlı noksanlıkları her türlü olumsuz koşulda yüksek alınabilirliği sayesinde önleyip giderebilen, toprak ve yaprak uygulamaları için oldukça ideal bir üründür.

Ambalaj: 1 Kg'lık polietilen torba

Biçimi: Mikro kristal toz

Uygulama:
 Kökten ve Yapraktan

Etkinliği:
Toprakta çinko yarayışlılığını ve alınabilirliğini etkileyen pek çok faktör bitkilerde çinko noksanlıklarına sebep olur. Örneğin, organik madde düzeyinin artışı, çinko yarayışlılığını azaltır. Çinko yarayışlılığı, toprak pH’sı, diğer elementlerle interaksiyonu, iklimsel faktörler, toprak bünyesi ve oksidasyon-redüksiyon olayları tarafından etkilenir. Çiftlik gübrelemesinin yoğun yapıldığı bölgelerde bitkilerde çinko noksanlıkları görülür. Yoğun uygulamalar sonrasında, hümik asit ile çinko çözünürlüğü düşük kompleksler oluşturduğundan alınabilirliği azalır (Aydın ve ark., 1998). Toprak sıcaklığının ve neminin yüksek olduğu topraklarda çinko yarayışlılığı yüksektir. Düşük sıcaklık ve azalan nem çinko alınabilirliğini düşürür.
PRO Zn25, karboksilik grup organik asitlerle destekli, çözünürlüğü ve alınabilirliği çok yüksek bir çinko gübresidir. Karboksilik grup organik asitler, bitki bünyesinde çinkonun taşınmasını kolaylaştırdığı gibi rizosfer bölgesinde pH ayarlaması yaparak çinko yarayışlılığını artırır.

• PRO Zn25 uygulaması sonucunda bitki bünyesinde protein, şeker ve karbonhidrat sentezi desteklenir, fotosentez ve solunum düzenlenir. Böylece bitki gelişiminde ve meyve büyümesinde artış sağlanır.
• Bitkilerde çiçeklenme ile ilgili sorunları çözer. PRO Zn25, bitkiyi daha sağlıklı ve dirençli hale getirir. Hücre duvarının seçici geçirgenliğini düzenler. Böylece bitki bünyesinde su ve gıda alımını kontrol eden faktörün stabilitesini sağlar.
• Bitki gelişiminden sorumlu oksinlerin (IAA) üretimi için gerekli olan, RNA ve DNA sentezi için anahtar vazifesi gören çinkoyu tedarik eder. Bitki bünyesindeki pek çok aktivatörün aktifleştirilmesi için görevli olan ve pek çok enzimin bünyesinde bulunan çinko, triptofan sentezi için de gerekli bir elementtir. Triptofan bazı proteinlerin bir bileşenidir.
• PRO Zn25'in karboksilik grup organik asitlerle destekli içeriği, çinkonun alımı ve yarayışlılığını artırır. Bununla birlikte karboksilik grup organik asitler;
Bitki bünyesinde kalsiyum kristallerinin boyutunun düzenlenmesine yardımcı olur. Fosfofruktokinaz enzimini inhibe ederek Glukoliz’i (glukoz yıkımını) düzenler. Glukoz’un piruvik asite (pruvat) yıkım işleminde serbest enerji bileşikleri ATP ve NADH oluşturmak için kullanılır. Bunun anlamı, karboksilik grup organik asitler bitki bünyesinde enerji oluşumuna katkıda bulunmakta ve bu prosesi katalize etmektedir. Ayrıca, besinlerin bitkiye geçişlerini artırır. Karboksilik grup organik asitlerin toplam iyon değişim kapasitesi oldukça yüksektir. pH değişimi ile bozunma problemi olmadığı gibi toprakta mikrobiyal faaliyete hiçbir zarar vermez ve bilakis destekler. Sert sulama veya ilaçlama sularının yumuşamasına imkân sağlar. Mikrobik faaliyet ve pH kaynaklı stabilite sorunları yoktur. 

% w/w
Çözünürlük 20˚C g/l
pH
Suda Çözünür Çinko (Zn)
25.0
450÷470 g/L 20 °C
3.0 ± 0.1

Güçlü alkali veya güçlü asidik kimyasal bileşimlerle, oksidasyon maddeleriyle, mineral yağlarla karıştırmayınız. İçeriğinden emin olmadığınız kimyasallar, bakır ve kalsiyum içeren ürünlerle karıştırmadan önce, ön karışım (kavanoz) testi yapınız. Karışımın fiziksel görünümünde bozulma görülürse bu karışımı kullanmayınız.

Bitki Çeşidi
Doz
Uygulama
Sera ve Açık Tarla Sebzeleri (Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kavun, Karpuz, Çilek, Fasulye, Bamya, Bezelye, Havuç, vd.), Soğan, Sarımsak, Lahanagiller, Yeşil Sebzeler, Ispanak, Marul, Maydanoz vd., Kereviz, Turp, Brokoli, Karnabahar, Bağ, Fındık, Tütün, Kesme Çiçekler
Topraktan uygulama (damlama/yağmurlama): 250 - 500 gr/da

Yapraktan uygulama genel doz: 100 - 250 gr/100 lt suya
Sebzelere vejetatif uyanmadan başlayarak, meyve olgunlaşana kadar 2 - 4 uygulama. Meyve büyüme döneminde 2 tekerrür. Yetkililer gerekli görürse uygulama sayısını artırabilir.
Bağda çilkim öncesi ve meyve büyüme dönemi boyunca 1 - 2, hasat sonu 1 uygulama;
Çimlenen tohumlara, tohum çıkışını takiben banda;
Süs bitkileri ve çiçekler için doğrudan torfa uygulama yapılır.
Narenciye, Elma, Kiraz, Şeftali, Muz, Erik, Ceviz, Kayısı, Fıstık, Vişne, Ayva, Armut, Badem, Nektarin, Zeytin, vd.

Topraktan uygulama: 300 gr - 1 kg/da

Yapraktan:
100 - 250 gr/100lt suya

Topraktan: bahar başında pestisitlerle birlikte ya da ayrı olarak sulamayla veya gübreyle uygulayınız.
Yapraktan: ilkbahar ve büyüme mevsimi boyunca 2 - 4 uygulama. Meyve ağaçlarına göz beslemesi için hasat sonrası 1 uygulama önemle tavsiye edilir.

Açık Tarla Bitkileri, Yem Bitkileri, Endüstri Bitkileri, Baklagiller, Çayır-Mera Bitkileri Ayçiçeği, Mısır, Patates, Çeltik, Soya, Yer Fıstığı, Pamuk, Pancar, Nohut, Anason, Haşhaş, vd.
Topraktan uygulama (damlama/yağmurlama): 50 - 250 gr/da
Yapraktan genel doz: 50 - 250 gr/da
Topraktan ve yapraktan yetiştirme sezonu boyunca 2 - 4 tekrarla uygulanır.
Çimlenen tohumlara, tohum çıkışını takiben 3 hafta içinde banda uygunlanır.
Tahıllar (Buğday, Arpa, Yulaf vd.), Yeşil Alanlar
50 - 250 gr/da
Pestisitlerle birlikte ve/veya ayrı şekilde yetiştirme sezonu boyunca 1 - 3 tekrarla uygulanır.
PROZN 1 KG

Notlar
PRO Zn25 MIXAMIN, AMINOFERT, ALBAMIN, METONIC ve AMINOTON ile birlikte kullanıldığında mükemmel sonuçlar garanti eder.

Dikkat!  Bu ürün normal depolama koşullarında ve orijinal ambalajlarında +5˚C ile +35˚C arası ısılarda depolanmalıdır. Havalanma koşulları iyi, serin ve kuru yerde saklayınız. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız.

Adres

Etiler Mahallesi
Evliya Çelebi Caddesi
Mirador İş Merkezi Sit. No:7/401
Muratpaşa/Antalya/TÜRKİYE