simple website templates

PRO Mg

Magnezyum Sülfat

Organik Asitlerle Destekli, Alınabilirliği Yüksek Magnezyum Gübresi

PRO Mg etkinliği ve emilimi yüksek, fitotoksik olmayan, çoklu karışıma uygun magnezyum gübresidir. Organik asitlerle destekli içeriğiyle, bitkide magnezyum noksanlığından kaynaklanan fiziksel düzensizlikleri tamamen ortadan kaldırabilen PRO Mg, toprak ve yaprak uygulamaları için oldukça ideal bir üründür

Ambalaj: 1 Kg'lık polietilen torba

Biçimi: Mikro kristal toz

Uygulama:
 Kökten ve Yapraktan

Etkinliği:
Magnezyum topraktan bitkilerce Mg+2 iyonu şeklinde alınır. Bitki bünyesinde bulunan toplam Mg'un %10'luk miktarı olgun yapraklardaki klorofil moleküllerinde bağlı halde, %75'i bitki dokularında ribozom yapısı ve onun işlevinde, %15'i ise iyonik yapıda serbest ve Mg tarafından aktive edilen enzimlere bağlı halde bulunur.

Mg yaşlı yapraklardan genç yapraklara ve genç sürgün uçlarına kolayca taşınabilen floemde oldukça hareketli bir besin elementidir. Organik bileşiklerin taşınmasında rolü olan Mg bitkilerin depo organlarında ve tohumda daha fazla bulunur.

Mg yetiştirme ortamında yetersiz olduğunda, bitki öncelikle Mg'u tanede biriktirir. Daha fazla Mg sağlanırsa vejetatif kısımlarda biriktirilir. Bitkide Mg depolanmasında öncelik üreme organlarındadır. Mg hareketli bir besin elementi olduğundan noksanlığı halinde depolandığı organlardan diğer organlara tekrar taşınabilir.

• PRO Mg, magnezyum duyarlılığı yüksek; bağ, meyveler, narenciye şeker pancarı, patates, hububat, kolza, domates, soğan ve havuç için yüksek öneme sahiptir.
• PRO Mg uygulamasıyla, Mg noksanlığı durumunda ortaya çıkan; üzümde ara damarların kuruması, elma ağaçlarında sıcaklık stresi kaynaklı ileri düzeyde yaprak dökülmesi, tüm kültür bitkilerinde görülen klorozlar ve yaprak kurumaları gibi fiziksel düzensizlikler ortadan kalkar.
• Mg fotosentezde klorofil molekülünün merkez atomu olarak görev yapar (Papenbrock ve ark., 2000). Bir çok enzimin bileşiminde kofaktör olarak bulunan Mg, pek çoğunun da aktivasyonunda görev alır. PRO Mg, klorofil sentezi için hayati öneme sahip olan, fotosentezin hem ışık hem de karanlık safhalarında önemli görevleri bulunan magnezyumu katkılı içeriği ve yüksek aktivitesi sayesinde mükemmelen tedarik eder.
• PRO Mg uygulaması bitkinin yeşil aksamında (yapraklar, gözler ve küçük meyveler) gözle görülür net bir gelişime imkan sağlar. Parlak ve gelişmiş bir yeşil aksam ile daha fazla fotosentez yapan bitki daha üretken hale gelir.
• PRO Mg vejetatif gelişmenin desteklenmesi, vejetasyonda renk yoğunluğunun artırılması suretiyle yaprağı tüketilen sebzelerin ve bununla birlikte tat, koku ve parlaklığını artırmak suretiyle de elma başta olmak üzere, meyvelerin pazarlanabilirliğini artırır.
• PRO Mg mısır, pamuk ve tahıllarda gelişimi destekler ve ürün kaybını engeller.
• PRO Mg kökten uygulamalarında bitki kökünün uzamasını ve saçak kök oluşturmasını destekler, sap ve gövdenin kalınlaşmasına imkan sağlar. 

% w/w
Çözünürlük 20˚C g/l
pH
Suda Çözünür Magnezyum oksit (MgO)
16.0
130÷150 g/L 20 °C
3.0 ± 0.1
Suda Çözünür Kükürt trioksit (SO3)
32.0

Güçlü alkali veya güçlü asidik kimyasal bileşimlerle, oksidasyon maddeleriyle, mineral yağlarla karıştırmayınız. İçeriğinden emin olmadığınız kimyasallar, bakır ve kalsiyum içeren ürünlerle karıştırmadan önce, ön karışım (kavanoz) testi yapınız. Karışımın fiziksel görünümünde bozulma görülürse bu karışımı kullanmayınız.

Bitki Çeşidi
Doz
Uygulama

Sera ve Açık Tarla Sebzeleri (Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kavun, Karpuz, Çilek, Fasulye, Bamya, Bezelye, Havuç, vd.), Soğan, Sarımsak, Lahanagiller, Yeşil Sebzeler, Ispanak, Marul, Maydanoz vd., Kereviz, Turp, Brokoli, Karnabahar, Bağ, Fındık, Tütün, Kesme Çiçekler
Narenciye, Elma, Kiraz, Şeftali, Muz, Erik, Ceviz, Kayısı, Fıstık, Vişne, Ayva, Armut, Badem, Nektarin, Zeytin, vd.
Açık Tarla Bitkileri, Yem Bitkileri, Endüstri Bitkileri, Baklagiller, Çayır-Mera Bitkileri Ayçiçeği, Mısır, Patates, Çeltik, Soya, Yer Fıstığı, Pamuk, Pancar, Nohut, Anason, Haşhaş, vd.
Tahıllar (Buğday, Arpa, Yulaf vd.), Yeşil Alanlar

Topraktan uygulama (damlama - yağmurlama):
500 gr - 1 kg /da

Yapraktan:
50 - 300 gr/100lt
veya
50 - 300 gr/da

Yapraktan: Pestisitlerle birlikte ve/veya  ilaç ve gübre karışımları ile birlikte yetiştirme sezonu içerisinde uygulanır.
Topraktan: Vejetatif uyanmadan başlayarak, meyve olgunlaşana kadar 2 - 6 uygulama. Magnezyum noksanlık belirtileri gözlemlendiğinde uygulama tekrarlanır.

PRO MG kg1 F

Notlar
PRO Mg, MIXAMIN, AMINOFERT, ALBAMIN, METONIC ve AMINOTON ile birlikte kullanıldığında mükemmel sonuçlar garanti eder.

Dikkat!  Bu ürün normal depolama koşullarında ve orijinal ambalajlarında +5˚C ile +35˚C arası ısılarda depolanmalıdır. Havalanma koşulları iyi, serin ve kuru yerde saklayınız. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız.

Adres

Etiler Mahallesi
Evliya Çelebi Caddesi
Mirador İş Merkezi Sit. No:7/401
Muratpaşa/Antalya/TÜRKİYE