best free html templates

PRO B-Zn

B-Zn Mikro Bitki Besin Maddeleri Karışımı

Organik Asitlerle Destekli, Alınabilirliği Yüksek Bor - Çinko Gübresi

PRO B-Zn emilimi yüksek, fitotoksik olmayan, çoklu karışıma uygun bor çinko gübresidir. Bor ve çinkoya bağlı noksanlıkları her türlü olumsuz iklim şartları altında yüksek alınabilirliği sayesinde önleyip giderebilir. Organik asitlerle destekli içeriğiyle yapraktan penetrasyonu çok yüksek olup topraktan uygulamalar için idealdir.

Ambalaj: 1 Kg'lık polietilen torba

Biçimi: Mikro kristal toz

Uygulama:
 Kökten ve Yapraktan

Etkinliği:
Pek çok besin elementinde olduğu gibi bor ve çinko yarayışlılığı toprak pH’sı, iklim, toprak nemi, organik madde, diğer besin maddeleri ile interaksiyon ve mikrobiyal faaliyetten etkilenir. Bor, topraklarda çok yüksek konsantrasyonlarda bulunmayan bir besin elementidir. Bitki bünyesinde hareketliliği sınırlıdır ve pek çok bitki için immobil olarak kabul edilir. Ksilem iletim borularında iletilen bor bitkide daha çok tepe organlarında birikir.

Çinko bitkilerce eser miktarda ihtiyaç duyulan, Zn+2 iyonu ve kileyt biçiminde alınan bir besin elementidir. Tıpkı bor gibi bitkide hareketliliği sınırlıdır fakat bor elementine kıyasla daha hareketlidir. Yaprak gübresi olarak çinko uygulandığında bitkide genç yapraklar yaşlı yapraklara oranla çinkodan çok daha fazla fayda sağlar. Yaşlı yapraklarda çinko mobilitesi oldukça düşük seviyededir.

PRO B-Zn, organik asitlerle destekli, çözünürlüğü ve alınabilirliği çok yüksek bir bor-çinko gübresidir. Organik asitler, bitki bünyesine alım ve taşınımı kolaylaştırdığı gibi rizosfer bölgesinde pH ayarlaması yaparak bor ve çinko yarayışlılığını artırır.

• PRO B-Zn bitki bünyesinde protein, şeker ve karbonhidrat sentezini destekler, fotosentez ve solunumu düzenler. Karbonhidrat ve şekerlerin taşınması, hücrelerin farklılaşması, olgunlaşması ve büyüme sağlanarak sağlıklı ve dirençli bitki gelişimi sağlar.
• Üretim süreci içinde ve hasat sonrasında tekerrür eden PRO B-Zn uygulaması periyodisiteyi en aza indirger.
• PRO B-Zn bitkide çiçeklenme ile ilgili sorunları çözer. Bor, kalsiyum ve fosfor alımını artırır. Hücre duvarının oluşumu, lignin ve membranların fonksiyonel özellikleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Çinko hücre duvarının seçici geçirgenliğini düzenler. Böylece bitki bünyesinde su ve gıda alımını kontrol eden faktörün stabilitesi sağlanır.
• Bitki gelişiminden sorumlu oksinlerin (IAA) üretimi için gerekli olan, RNA ve DNA sentezi için anahtar vazifesi gören çinkoyu tedarik eder. Nükleik asitlerin (RNA) sentezinde bor çok önemli bir role sahiptir. Noksanlığı protein sentezini olumsuz etkiler. Bitki bünyesindeki pek çok aktivatörün aktifleştirilmesi için görevli olan ve pek çok enzimin bünyesinde bulunan çinko ise triptofan sentezi için de gerekli bir elementtir. Triptofan bazı proteinlerin bir bileşenidir.
• PRO B-Zn içerdiği organik asitlerle yapraktan bor ve çinkonun bitkiye alımını kolaylaştırırken topraktan yarayışlılığını artırır. Bununla birlikte organik asitlerin toplam iyon değişim kapasitesi oldukça yüksektir. pH değişimi ile bozunma problemi olmadığı gibi toprakta mikrobiyal faaliyete hiçbir zarar vermez ve destekler. Sert sulama veya ilaçlama sularının yumuşamasına imkân sağlar. Mikrobiyolojik faaliyete bağlı bozunma ve pH kaynaklı stabilite sorunları yoktur. 

% w/w
Çözünürlük 20˚C g/l
pH
Suda Çözünür Bor (B)
7.0
150÷170 g/L 20 °C
3.0 ± 0.1
Suda Çözünür Çinko (Zn)
14.0

Güçlü alkali veya güçlü asidik kimyasal bileşimlerle, oksidasyon maddeleriyle, mineral yağlarla karıştırmayınız. İçeriğinden emin olmadığınız kimyasallar, bakır ve kalsiyum içeren ürünlerle karıştırmadan önce ön karışım (kavanoz) testi yapınız. Karışımın fiziksel görünümünde bozulma görülürse bu karışımı kullanmayınız.

Bitki Çeşidi
Doz
Uygulama
Sera ve Açık Tarla Sebzeleri (Domates, Biber, Patlıcan, Hıyar, Kavun, Karpuz, Çilek, Fasulye, Bamya, Bezelye, Havuç, vd.), Soğan, Sarımsak, Lahanagiller, Yeşil Sebzeler, Ispanak, Marul, Maydanoz vd., Kereviz, Turp, Brokoli, Karnabahar, Bağ, Fındık, Tütün, Kesme Çiçekler
Topraktan uygulama (damlama/yağmurlama): 250 - 500 gr/da

Yapraktan uygulama genel doz: 100 - 250 gr/100 lt suya
Sebzelere vejetatif uyanmadan başlayarak, meyve olgunlaşana kadar 4 - 5 uygulama. Meyve büyüme döneminde 2 tekerrür. Yetkililer gerekli görürse uygulama sayısını artırabilir.
Bağda çilkim öncesi ve meyve büyüme dönemi boyunca 1 - 2, hasat sonu 1 uygulama;
Çimlenen tohumlara, tohum çıkışını takiben banda;
Süs bitkileri ve çiçekler için doğrudan torfa uygulama yapılır.
Narenciye, Elma, Kiraz, Şeftali, Muz, Erik, Ceviz, Kayısı, Fıstık, Vişne, Ayva, Armut, Badem, Nektarin, Zeytin, vd.

Topraktan uygulama: 300 gr - 1 kg/da

Yapraktan:
100 - 250 gr/100lt suya

Topraktan: bahar başında pestisitlerle birlikte ya da ayrı olarak sulamayla veya gübreyle uygulayınız.
Yapraktan: ilkbahar ve büyüme mevsimi boyunca 2 - 4 uygulama. Meyve ağaçlarına göz beslemesi için hasat sonrası 1 uygulama önemle tavsiye edilir.

Açık Tarla Bitkileri, Yem Bitkileri, Endüstri Bitkileri, Baklagiller, Çayır-Mera Bitkileri Ayçiçeği, Mısır, Patates, Çeltik, Soya, Yer Fıstığı, Pamuk, Pancar, Nohut, Anason, Haşhaş, vd.
Topraktan uygulama (damlama/yağmurlama): 50 - 250 gr/da
Yapraktan genel doz: 50 - 250 gr/da
Topraktan ve yapraktan yetiştirme sezonu boyunca 2 - 4 tekrarla uygulanır.
Çimlenen tohumlara, tohum çıkışını takiben 3 hafta içinde banda uygunlanır.
Tahıllar (Buğday, Arpa, Yulaf vd.), Yeşil Alanlar
50 - 250 gr/da
Pestisitlerle birlikte ve/veya ayrı şekilde yetiştirme sezonu boyunca 1 - 3 tekrarla uygulanır.
PRO B-ZN 1KG

Dikkat!  Bu ürün normal depolama koşullarında ve orijinal ambalajlarında +5˚C ile +35˚C arası ısılarda depolanmalıdır. Havalanma koşulları iyi, serin ve kuru yerde saklayınız. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayınız.

Adres

Etiler Mahallesi
Evliya Çelebi Caddesi
Mirador İş Merkezi Sit. No:7/401
Muratpaşa/Antalya/TÜRKİYE